Logo

Z historie ASK Slavia

Slavia je jedním z čtyř historicky nejstarších oddílů v České republice. Přesné datum založení oddílu bohužel není známo, ale objektivně je možno jej hledat mezi roky 1894, kdy byl při literárním a řečnickém spolku Slávia byl založen sportovní a cyklistický odbor a rokem 1901, kdy byl v Praze na Letné otevřen nový stadion Slávie s 350m dlouhou běžeckou dráhou.
Stejně, jako se tomu děje v současné době, tak v roce 1901 přešli za ,,lepšími podmínkami" do Slávie tehdejší závodníci Sparty včetně stříbrného z Olympijských her v Paříži 1900 Františka Jandy Suka. Tím se Slávie stala nejúspěšnějším domácím oddílem a tento primát si udržela prakticky až do vzniku ATK (Dukly) Praha. Od prvního mistrovství České republiky družstev v roce 1924 do roku 1944 nevyhrála v kategorii mužů pouze dvakrát a stejné úspěchy dosahovala i v soutěžích žen a dorostu.

Mezi celou plejádou slavných jmen startujících s tradiční červenou hvězdou na prsou a získávajících ve své době evropské, světové i olympijské medaile jmenujme Luďka Bohmana , Evžena Rošického, Tomáše Jungwirtha, Františka Doudu, Miroslava Janouška, Petra Nemšovského, Jána Čada a celou řadu dalších. Za zmínku jistě stojí i fakt, že ze slávistických řad vzešla řada atletických činovníků a dokonce více než 10 předsedů Českého atletického svazu.

"Sto let české atletiky je zároveň sto let atletů Slávie" (Sto let královny - Jan Jirka).